Blog

4Media Creations okładka do wpisu blogowego czy jeden grafik może zaprojektować wszystko?

Czy jeden grafik może zaprojektować wszystko?

Pytanie brzmi, czy jeden grafik może zaprojektować wszystko? I tak i nie, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Tak, istnieją graficy, którzy przyjmują różnorodne projekty. Grafik komputerowy, ponieważ tak możemy go nazwać, jest idealny dla firm, które nie mają dużych wymagań. Projekty są drobne, proste i muszą być zrobione szybko, częstow “na wczoraj”. Niestety jego wiedza jest pobieżna i nie specjalizuje się w żadnej dziedzinie dogłębnie. Oznacza to, że bardziej wymagających oraz rozbudowanych projektów może się nie podjąć.

A jeśli projekt jest bardziej wymagający?

Jeśli zależy nam na jakości, to warto zasięgnąć pomocy grafika z zewnątrz. Ma on znacznie większe doświadczenie w danej dziedzinie, ponieważ graficy, jak inni specjaliści, również mają swoje wąskie specjalizacje z szeroko pojętej grafiki komputerowej. Jednak naszym zdaniem, to nie oznacza, że jedna osoba nie może specjalizować się w więcej niż jednej dziedzinie, ale na pewno nie jest w stanie zrobić wszystkiego.

Graficy mają swoje unikalne flow i wypracowany styl, dlatego nie każdy jest w stanie odnaleźć się w każdym projekcie. Grafik, który tworzy minimalistyczne i kobiece projekty, nie odnajdzie się w klimacie męskich, ciężkich oraz ciemnych kolorów, może mieć problem ze znalezieniem wspólnego języka z klientem.

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych ścieżek i specjalizacji grafików.

Web Designer

Projektant stron internetowych, jest odpowiedzialny, jak sama nazwa wskazuje, za tworzenie stron internetowych. Przeważnie posiada wiedzę z zakresu podstawowych języków kodowania stron www oraz  zna zasady budowania stron na platformach typu WordPress. Poza stronami internetowymi projektuje i tworzy landing page czy newslettery. Czasami jednak warto wesprzeć się doświadczeniem UX designera, bądź UI designer.

Product Designer

Odpowiedzialny za tworzenie aplikacji oraz stron internetowych. Projektant musi dogłębnie przeanalizować sam produkt, rynek i dostępne technologie. Zaangażowany w projekt jest od samego początku, musi znać produkt od podszewki. Dodatkowo musi umieć rozwiązać każdy problem związany z tworzeniem go. Czuwa również nad tym, jak ma on działać teraz, ale też patrzy dalekosiężnie, jak rozwijać produkt w przyszłości.

UX Designer

Jest to węższa specjalizacja dotycząca produktów cyfrowych. User expierience, w tłumaczeniu na polski oznacza doświadczenie użytkownika. Taka osoba projektuje strukturę oraz architekturę aplikacji czy strony www. Dba o to, aby wszystkie funkcjonalności były łatwo dostępne, żeby docelowy użytkownik bardzo szybko dotarł do celu, na którym mu zależy, aby zadanie było wykonane w intuicyjny sposób. Analityczne myślenie, komunikatywność oraz odrobina wiedzy psychologicznej będzie u takiej osoby podstawą projektowania. Finalnie musi dostarczyć dobrze funkcjonujący produkt.

UI Designer

UI Designer jest jeszcze węższym pojęciem niż UX Designer. User Interface w tłumaczeniu na polski oznacza interfejs użytkownika. Jest kolejną specjalizacją z zakresu produktów cyfrowych. Projektant UI tworzy interfejsy, które mają ułatwić użytkownikowi poruszanie się po stronie internetowej czy aplikacji za pomocą kolorów, fontów, obrazów, nawigacji oraz buttonów itp

Brand Designer

Specjalizuje się w projektowaniu systemów identyfikacji wizualnej marek, które pomagają wzmocnić wizerunek marki, jej rozpoznawalność oraz wzmacniać jej relacje z konsumentami. Tworzy strategie wizualne dla marek, brandbooki, logotypy. Musi wykazać się ogromną empatią oraz otwartością, ponieważ efekty jego pracy muszą odpowiadać potrzebom konsumentów danej marki, dlatego musi bardzo dobrze poznać markę oraz jej grupę docelową i tzw. shoppera, czy osobę, która ostatecznie decyduje o zakupie produktu czy usługi.

DTP Designer

Druku oraz pojęcia z zakresu produkcji materiałów graficznych nie mają dla takiego grafika tajemnic. Zajmuje się przygotowaniem plików do druku i czuwa nad tym, aby wydrukowane produkty w rzeczywistości były takie jak oczekiwał tego projektant.

Illustrator

Można powiedzieć, że ilustrator to grafik, która musi się wykazywać największą wrażliwością na piękno oraz sztukę. Porusza się pomiędzy światem sztuki a projektowaniem. Przeważnie ma swój unikalny, wypracowany styl w którym się odnajduje najlepiej. Ma dużą swobodę w wyrażaniu swoich uczuć i myśli na papierze, tablecie czy monitorze.

Motion Graphic Designer

Zajmuje się on projektami “w ruchu”. Zna podstawy animacji oraz oprogramowania do tworzenia animacji. Efekty pracy takiego designera pomagają podkreślić i wspomagać komunikację produktów. Tworzy dodatki do filmów, gier, aplikacji czy stron internetowych. Może współpracować z innym specjalistą z zakresu grafiki, np wprawia w ruch projekty Illustratora 🙂

Designer 3D

Jest to bardzo wąska specjalizacja grafików tworzących modele 3D, które są później używane przy produkcji gier komputerowych, animacji, filmów, symulacji bądź modeli przedmiotów.

Retuszer

Retuszer odpowiada za szeroko pojętą obróbkę zdjęć. Od koloryzacji przez kadrowanie, usuwanie zbędnych elementów, dodawanie nowych elementów do zdjęć i szeroko pojęte dopieszczanie zdjęć.

Oczywiście to nie jest cała lista specjalizacji, staraliśmy się wyszczególnić te najbardziej popularne zagadnienia. My w zakresie swojej działalności również wspieramy się wiedzą i doświadczeniem zaufanego web designera czy illustratora.

Back To Top
4Media Creations

4Media Creations to butikowa agencja kreatywna jest prowadzona przez kobiety z kobiecą energią i elastycznością. Do współpracy zapraszamy firmy, które potrzebują agencji, dla której będą naprawdę ważni. Nasze rozwiązania i wsparcie kierujemy do klientów branży gastronomicznej, beauty, lifestylowej, fashion, medycznej, hotelarskiej oraz IT.

Social